24
трав.

Зі «Світом Паустовського» ознайомились курсанти Військової академії (м. Одеса)

Автор Адміністратор
Адміністратор
Група підтримки сайту
Зараз не на сайті
в Новини

 Курсанти Військової академії (м. Одеса) відвідали Меморіальний музей К.Г.Паустовського. З цікавою розповіддю перед присутніми виступила співробітниця музею Тетяна Володимирівна Густавсон.

Письменникам вірять на слово, але в даному випадку першокурсники вирішили перевірити цей епітет і своїми очима побачити музей письменника, який розташований саме на тихій приморській вуличці міста-героя Одеси.

Музей Костянтина Паустовського, філія Одеського літературного музею, був створений у 1998 році шанувальниками творчості письменника з міської громадської організації товариства «Світ Паустовського».

Експозиція музею — дійсно цілий світ, але світ особливий, «одеський». Часи, коли письменник жив і працював в Одесі, знайшли своє віддзеркалення в незвичайних нині речах — меблях, друкарській машинці 20-х років, настільній лампі, печі «румунці» екземплярах газети «Моряк», човні, і навіть в'язці сушених бичків. Книжковий світ Паустовського перетинається з реальністю музею, завдяки виданням його книг, і, звичайно, експонатам, від макету двірницької до термометра Реомюра, що «належав» героям творів.

002Курсанти академії в музеї почули цитати з книг і сигнали SOS, їх продемонструвала Тетяна Володимирівна радіотелеграфним пристроєм-ключем Морзе. Першокурсники в цю ж мить перенеслись на сторінки однієї з найзначніших книг письменника «Час великих чекань».

У музеї курсанти звернули увагу на шматочок «особистого простору» Костянтина Паустовського: рукописи, фотографії і публікації періоду роботи в редакції одеської газети «Моряк». Серед експонатів – редакторське посвідчення Паустовського і статут своєрідного літературного клубу «Під яблучним деревом» («одеське» оточення Паустовського – письменники Едуард Багріцкий, Ісак Бабель, Віра Інбер, художник Киріак Костанді). Курсантів зацікавила «українська» тематична експозиція (Паустовський – автор книги «Тарас Шевченко» і нащадок самого Гетьмана Сагайдачного!), збірка «Світ читає Паустовського» (його книги переведені на більш, ніж 70 мов світу, причому найбільша кількість творів перекладена на голландський – в цій країні його називають «першим екологом Європи»).

У свій час в цьому будинку мешкав Петро Петрович Шмідт. Він відомий також, як лейтенант Шмідт. Петро Петрович народився у 1867 у місті Одесі. Так сталось, що саме у цьому будинку у 1920-1922 роках проживав і Костянтин Георгієвич Паустовський.

Життєві віхи К.Г.Паустовського

  Костянтин Паустовський народився в 1892 році в Москві. Навчався в Києві у класичній гімназії. Разом з ним вчились відомі потім люди Михайло Булгаков (автор «Днів Турбінних»), драматург Борис Ромашов, режисер Берсенєв, композитор Лятошинський, актор Куза і співак Вертинський. Після Жовтневої революції і переїзду Радянського уряду до Москви він часто бував на засіданнях ЦВК, кілька разів чув Леніна, був свідком всіх подій в Москві. Служив в Червоній Армії у караульному полку. З Києва Костянтин Паустовський виїхав до Одеси, де почав працювати в газеті "Моряк". В Одесі він вперше потрапив у середовище молодих письменників. Серед співробітників "Моряка" були Катаєв, Ільф, Багріцький, Шенгелі, Лев Славін, Бабель, Андрій Соболь, Семен Кірсанов, письменник Юшкевич. Проживаючи на Ланжероні, біля самого моря, він багато писав, але ще не друкувався. Вірніше, не дозволяв собі друкуватися, вважаючи, що ще не досяг вміння опановувати будь-який матеріал і жанр. Цю здатність, Костянтин Паустовський вважав у той час - головною ознакою письменницької зрілості.

Довідка

17 березня 2014 року виповнилось 147 років з Дня народження П.П. Шмідта, який народився в Одесі і залишив яскравий слід в нашій історії. Спогади про Шмідта залишили Пастернак і Блок, Купрін і Катаєв, Паустовський. У своєму нарисі «Лейтенант Шмідт» для тижневика «Народний вісник» (вересень 1917 р.) молодий журналіст Костянтин Паустовський пише: «Тоді я зрозумів, що Шмідт - це людина, народжена і вихована морем. Море привчає очі до широких горизонтів і привчає розум до сміливих і вільних побудов». Нарис був написаний Паустовським під враженням після відвідування пам'ятних місць, пов'язаних з долею легендарного офіцера: міста Севастополя і острова Березань, де Шмідт був страчений в 1906 році. У 1926 році син Євгеній Шмідт-Очаківський в еміграції (м. Прага) опублікував спогади про батька - «Лейтенант Шмідт (Червоний адмірал)». Книга багато років не перевидавалася, доступ читачів до неї був обмежений. У 2006 році книга була перевидана одеським музеєм К.Г. Паустовського і «Асоціацією моряків-підводників ім. Н.І. Марінеско».

У Меморіальному музеї
К.Г.Паустовського
був присутній
Олександр Цапенко

 

 

 

Рейтинг
28 голосів